Showroom Showroom Poptat Poptat

Rosení skel zevnitř místnosti

Kondenzace vlhkosti na chladných plochách je fyzikální jev, který nelze zcela odstranit, ale lze ho za určitých podmínek omezit.
Rosení skel zevnitř místnosti

Pokud dochází k rosení skel zevnitř místnosti, je to zapříčiněno kondenzací vlhkosti (vodních par) na stěnách skel. Z oken pak stéká voda na vnitřní parapet a může docházet k navlhání ostění, tvorbě plísní a opadávání maleb či dokonce omítek.   K tomuto jevu dochází zejména v chladnějších obdobích a nejvíce při mrazech, kdy jsou okna a dveře ochlazovány zvenčí a díky tomu se vlhkost obsažená ve vzduchu uvnitř místnosti nebo budovy zkondenzuje na vnitřní straně skla, rámu a křídle okna nebo dveří. Dochází k tomu v místnostech s vyšší vlhkostí = 50% a výše (WC, koupelny, kuchyně, atd.), v místnostech s nedostatečným vytápěním (sklep, podkroví, atd.) a nedostatečným větráním.

Dále může k rosení skel docházet u novostaveb nebo domů, kde byly prováděny stavební úpravy. Tyto stavby jsou vlhké a je třeba vyčkat jejich vysušení, které může trvat i delší dobu.   Kondenzace vlhkosti na chladných plochách je fyzikální jev, který nelze zcela odstranit, ale lze ho za určitých podmínek omezit.   Všechna moderní okna a dveře jsou osazeny kvalitním těsněním, které zabraňuje profukování, zatékání a úniku tepla. Na druhou stranu však zabraňuje také úniku vlhkosti vzniklé uvnitř místnosti, proto je potřeba pravidelně větrat, případně používat funkci mikroventilace u OS oken (otvíravých/sklopných).

Jak snížit vlhkost v bytě:

  • pravidelně větrejte, zejména v koupelně a kuchyni (3x denně po dobu 5-8minut),
  • nesušte prádlo v bytě, při vaření zapínejte digestoř,
  • zavírejte za sebou při koupání dveře do koupelny,
  • zajistěte dostatečné proudění vzduchu,
  • udržujte v bytě vlhkost max. 50%,
  • teplota v interiéru by neměla klesnout pod 21°C,
  • topná tělesa umístěte pod okna a
  • nábytek instalujte kousek od stěny.

Nejjednodušším řešením je krátké, ale intenzivní větrání. Větrání místnosti by mělo probíhat 3x denně po dobu 5-8minut. Tak se tepelné ztráty omezí na minimum a nedochází k prochlazení povrchů, ale pouze k výměně vzduchu. Za tuto dobu větrání se nahromaděná vlhkost dostane ven, stěny nepromrznou a po ukončení větrání stoupne rychle teplota uvnitř místnosti na normál.

Stáhněte si celý text k problematice rosení skel zevnitř místnosti ve formátu pdf.

Využijte odborné
poradenství
zdarma

Navštívit showroom
Nezávazně
naceníme
Porovnáme
nabídky
Odborně
poradíme
Vše potřebné
vysvětlíme
Ukážeme
výrobky